- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame - Black (DPF1099-16GB)
Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame - Black (DPF1099-16GB)
Sharing photos with loved ones has never been easier—just snap, send, and display with the Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame. A thoughtful addition to your inviting home, this smart frame beautifully displays your cherished photos or videos. It is also a breeze to use, offering intuitive app controls, Wi-Fi connectivity, and generous 16GB storage. Plus, this frame features a classic black frame that suits well with most home interiors.
Key Features
*The Frameo app requires download on your iOS or Android device.
**Photos will automatically rotate upon change of orientation.
| Brand | Jackson |
|---|---|
| Product Type | Digital Photo Frames |
| Model Number | DPF1099-16GB |
| Colour | Black |
| Album Capacity | 15000 Plus |
|---|---|
| Image Loading Method | App |
| Cover Material | Plastic |
| Frame Material Type | Plastic |
| Glazing | Purspex |
| Orientation Type | Horizonal, vertical |
| Wall Display Support | Yes |
| Screen/Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
|---|---|
| Screen-Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
|---|---|
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 128 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Charging Method | USB-C Adaptor |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Bluetooth Range | Wi-fi |
| Durability Feature | Splash Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Frameo App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 29.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 0.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














