- Cart is empty
Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame - White (DPF1098-16GB)
Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame - White (DPF1098-16GB)
Bring your favourite memories to life with the Jackson Frameo 10.1" Smart Digital Photo Frame. Featuring a vivid IPS touchscreen that showcases your photos and short videos in 1280 × 800 resolution, it lets you relive every moment in stunning clarity. Simple to use, beautifully designed, and perfectly suited for any home—it’s a frame that keeps love on display.
Key Features
*Photos will automatically rotate upon change of orientation.
**The Frameo app requires download on your iOS or Android device.
| Brand | Jackson |
|---|---|
| Product Type | Digital Photo Frames |
| Model Number | DPF1098-16GB |
| Colour | White |
| Album Capacity | 1000+ |
|---|---|
| Image Loading Method | App |
| Cover Material | Plastic |
| Frame Material Type | Plastic |
| Glazing | Clear plastic |
| Orientation Type | Vertical, Horizontal |
| Wall Display Support | Yes |
| Screen-Size | 10.1" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11 b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Frameo App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Wattage/ Voltage | 5V |
|---|
| Product Width | 20.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.5 cm |
| Product Height | 28.7 cm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












