- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Instax Wide 400 Instant Film Camera - Sage Green
Instax Wide 400 Instant Film Camera - Sage Green
Capture life’s special moments and preserve them forever using the Instax Wide 400 Instant Film Camera! Featuring a sleek design, easy-to-use controls, and a wide format, this camera lets you instantly shoot photos and print in an expansive format. It is equipped with a self-timer and includes a handy strap with two angle adjustment accessories and a tripod socket for stable, hands-free shooting in any setting. Whether you're documenting travels or creating scrapbooks, this camera is your gateway to endless creativity.
Key Features
*The supplied batteries are for trial use. When they run out, replace them with new ones (alkaline batteries). The performance of alkaline batteries varies depending on the brand. The number of prints depends on the usage conditions. Manganese batteries cannot be used.
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Instant Photo Cameras |
| Colour | Green |
| Picture Size | 62mm x 99mm |
|---|
| Film Format | INSTAX Wide |
|---|---|
| Film/Picture Size | 86mm x 108mm Picture Size 62mm x 99mm |
| Image Shape | Wide, Rectangle |
| Film Developing Time | Approx. 90 seconds (varies depending on the ambient temperature) |
| Camera Format | Instant Wide |
|---|
| ISO Sensitivity | ISO 800 |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 1/64 to 1/200 seconds |
| Exposure Modes | Exposure control - Automatic, Lv 10.5 to 15 (ISO 800) |
| Viewfinder Type | 0.37x, with target spot |
|---|---|
| Viewfinder Magnification | 0.37x |
| Focal Length | 95mm, 1:14 |
|---|
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto flash |
| Effective Flash Range | 0.9m to 3m |
| Recycle Time | 7 seconds or less (when using new batteries) |
| Battery Type | AA Battery |
|---|---|
| Battery Life | Up to 100 prints (the number of prints depends on the usage conditions) |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| Product Width | 16.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.3 cm |
| Product Height | 9.8 cm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















