- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Enkel DV90 1080p Digital Video Camera - Black
Enkel DV90 1080p Digital Video Camera - Black
Record your precious memories in superb clarity with the Enkel DV90 1080p Digital Video Camera. Ideal for your everyday documenting needs, this camera employs a CMOS sensor that captures clear footage in full HD resolution. It also flaunts a 7.6mm focal length for taking landscapes and close-ups alike. Plus, it features a lightweight and compact build, so you can easily bring it anywhere you go.
Key Features
*Memory card capacity sold separately.
| Brand | Enkel |
|---|---|
| Product Type | Video Cameras |
| Model Number | DV90 |
| Colour | Black |
| Pixels (Effective) | 16 MP |
|---|---|
| MegaPixels | 16 MP |
| Aspect Ratio (Camera) | Video: 16:9 , Image: 4:3 |
| Sensor Type | CMOS |
| Image File Format | JPEG, AVI |
| Max Zoom | 8x |
| Image Stabilization | Digital |
| Self-Timer | 2sec/10sec |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Capacity | Up to 128GB |
| Memory Card Option | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Monitor Type | Flip-Out LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 2.4" |
| Exposure Compensation | -2.0EV~+2.0EV |
|---|
| Focus Type | Fixed Focus |
|---|
| Video Format | AVI |
|---|---|
| Video Encoding | Motion JPEG |
| Frame Rate | 1080p @30fps, 720p @30fps |
| Lens Type | Standard Prime Lens |
|---|---|
| Focal Length | 7.6mm |
| Maximum Aperture | f/3.2 |
| Lens Focus Type | Fixed |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | On/Off |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Mono |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Life | Up to 1 hour |
| Charging Method | USB |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | USB 2.0 |
| Product Width | 4.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.5 cm |
| Product Height | 5 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



