- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Alogic DV3 USB-C 12-in-1 Triple Display Mini Docking Station - Silver (DUCDDV3V2)
Alogic DV3 USB-C 12-in-1 Triple Display Mini Docking Station - Silver (DUCDDV3V2)
Say goodbye to clutter and maximise your productivity with the Alogic DV3 USB-C 12-in-1 Triple Display Mini Docking Station. This compact yet powerful docking station lets you connect essential devices to your laptop or computer through a single cable. With dual HD monitor support and high-speed Gigabit Ethernet, you'll have everything you need to stay connected.
Key Features
*Refer to the Display Resolution Table in the product Specification Sheet available under downloads, for more details on the display capabilities of the DV3, When connected to three monitors, the VGA port will mirror one of the HDMI ports.
| Brand | Alogic |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Model Number | DUCDDV3V2 |
| Colour | Silver |
| Number of Charging Port | 12 |
|---|---|
| Host Connector | USB Type-C |
| Input Ports Type | USB Type-C |
| Output Ports Type | 2 x HDMI Video Outputs, 1 x VGA Video Output, 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (5G), 1 x USB-A 3.2 Gen 1 (5G), 3 x USB-A 2.01 x RJ45 Gigabit Ethernet, 1 x SD Memory Card Reader, 1 x Micro SD Memory Card Reader |
| Max Combined Power Output | 100W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 5 |
| Cable Type | USB-C to USB-A |
| Features (Accessories) |
|
| Adapters Included | Yes |
| Adapter Type | USB-C to USB-A Adapter |
| Compatibility | macOS, Windows (11/10/8/7), ChromeOS, iOS, Samsung Dex and Linux |
|---|
| Product Width | 1.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.7 cm |
| Product Height | 6 cm |
| Product Weight | 0.15 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











