- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Belkin BoostCharge USB-A to USB-C 15W PCR Cable 15cm - Black (CAB021fq0MBK)
Belkin BoostCharge USB-A to USB-C 15W PCR Cable 15cm - Black (CAB021fq0MBK)
The Belkin BoostCharge USB-A to USB-C 15W PCR Cable combines speed, durability, and sustainability in one essential package. Designed for convenience, this compact 15 cm cable delivers reliable 15W quick charging. It also has a flexible and robust braided exterior built to withstand daily wear and tear. Plus, it's eco-consciously made with post-consumer recycled materials.
Key Features
115W capacity allows for charging an iPhone 16 from 0-50% in 45 minutes. Charge time varies with environmental factors; actual results will vary.
2Based on internal bend test at 60°. Based on internal testing. This cable survives 300,000+ bends and 20,000+ plugs, compared with 1,000 bends for an ordinary PVC cable. Actual results may vary.
3Cable head and internal jacket are made of at least 50% post-consumer recycled thermoplastic.
4Compatible devices are not included.
| Brand | Belkin |
|---|---|
| Product Type | USB Cables |
| Model Number | CAB021fq0MBK |
| Colour | Black |
| Material Type | Post Consumer Recycled (PCR) Materials |
|---|---|
| Host Connector | USB-A |
| Output Ports Type | USB Type-C |
| Max Combined Power Output | 15W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Quick Charging | Yes |
| Cable Type | USB-C to USB-A |
| Cable Length | 15cm |
| Compatibility | Works with USB-C devices, including gaming laptops, MacBook, iPad, smartphones and Nintendo Switch. iPhone 17 iPhone Air iPhone 17 Pro iPhone 17 Pro Max Apple AirPods Pro 2nd gen iPad Air iPad (10.9") 10th Gen iPad Pro (11") 3rd Gen iPad Pro (12.9") |
|---|
| Product Width | 1.57 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.76 cm |
| Product Height | 23.47 cm |
| Product Weight | 0.01 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




