- Cart is empty
Belkin BoostCharge USB-C to USB-C 60W Braided Cable 15cm - Black (CAB004bt0MBK)
Belkin BoostCharge USB-C to USB-C 60W Braided Cable 15cm - Black (CAB004bt0MBK)
Charge, sync, and connect your devices effortlessly with the Belkin BoostCharge USB-C to USB-C 60W Braided Cable 15cm! Convenient to use, this nifty accessory features data transfer speeds of up to 481 Mbps and supports up to 60W(3A/20V) PD fast charging. It is also compliant with the latest USB-IF guidelines, so you can rest assured it's safe to use for your laptop, tablet, or smartphone.
Key Features
*Based on charge times for GooglePixel 3 (36 minutes) and GooglePixel 3 XL (37 minutes). iPad Pro charges 0-50% in around 75 minutes. Samsung Galaxy S23 Ultra from 0-50% in 27 minutes. Fast charge feature requires a compatible USB-C device and an 18W or higher USB-C charger.
**Based on internal bend test at 60 degrees.
***Compatible charging adapter is sold separately.
| Brand | Belkin |
|---|---|
| Product Type | USB Cables |
| Model Number | CAB004bt0MBK |
| Colour | Black |
| Material Type | Double-braided Nylon |
|---|---|
| Host Connector | USB-C |
| Output Ports Type | USB-C |
| Max Combined Power Output | 60W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Cable Type | USB-C to USB-C |
| Cable Length | 15cm |
| Data Transfer Speeds | 481 Mbps |
| Compatibility | Works with most USB-C smartphones, tablets, laptops, MacBooks, iPads, Samsung Galaxy S20/21/22/23/24 range |
|---|
| Product Width | 1.06 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.61 cm |
| Product Height | 100.05 cm |
| Product Weight | 0.03 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






