- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Bon.Elk Long-Life USB-C to 11-in-1 Multiport Hub - Space Grey (ELK-80055-R) Supports up to 100W Power Delivery
Bon.Elk Long-Life USB-C to 11-in-1 Multiport Hub - Space Grey (ELK-80055-R) Supports up to 100W Power Delivery
Transform the way you connect and experience the versatility of the Bon.Elk Long-Life USB-C to 11-in-1 Multiport Hub. This device features a 4K HDMI port, a USB-C port, an SD slot, a MicroSD slot, AUX audio, an RJ45 port, a USB-C data port, and four USB-A 3.0 female ports, ready to accommodate various compatible peripherals and devices. It can also deliver Gigabit Ethernet speeds of up to 1000 Mbps, allowing you to enjoy a fast and stable wired network on demand. Additionally, this product incorporates Power Delivery (PD) Support and has up to 100W maximum supported wattage for extra convenience.
Key Features
| Brand | Bon.Elk |
|---|---|
| Product Type | USB Hubs |
| Model Number | ELK-80055-R |
| Colour | Grey |
| Material Type | Aluminium |
|---|---|
| Host Connector | USB Type C |
| Input Ports Type | USB Type-C |
| Output Ports Type | 1 x 4K HDMI, 1 x USB-C PD 100W, 1 x SD slots, 1 x MicroSD, 1 x AUX audio, 1 x RJ45, 1 x USB-C data port and 4 x USB-A 3.0 female ports |
| Max Combined Power Output | 100W |
| Quick Charging | Yes |
| Cable Length | 15cm |
| Data Transfer Speeds | 5Gbps |
| Features (Accessories) |
|
| Hub Type | USB-C to Multiport Hub |
| Compatible Operating System | Works with MacOS, Windows & Chromebook |
|---|
| Product Width | 4.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 37.5 cm |
| Product Height | 1.3 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







