- Cart is empty
Cygnett Armoured USB-C to USB-A Cable 2m - White (CY4684PCUSA)
Cygnett Armoured USB-C to USB-A Cable 2m - White (CY4684PCUSA)
Experience hassle-free connections as you charge or sync your files, thanks to the Cygnett Armoured USB-C to USB-A Cable! This accessory features a USB-C host connector and a USB-A input port, making it ideal for USB Type-C-enabled phones, laptops, and tablets. It is also crafted with a DuPont™ Kevlar® aramid fibre cable and a double-braided nylon exterior, so it can withstand the rigours of daily use. Plus, this product supports up to 60W fast charging and 480Mbps transfer speeds.
Key Features
*Please Note: Compatible charging adapter is not included.
| Brand | Cygnett |
|---|---|
| Product Type | USB Cables |
| Model Number | CY4684PCUSA |
| Colour | White |
| Material Type | Double Braided Nylon |
|---|---|
| Host Connector | USB-C |
| Input Ports Type | USB-A |
| Max Combined Power Output | 60W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Quick Charging | Yes |
| Cable Type | USB-C to USB-A |
| Cable Length | 2m |
| Data Transfer Speeds | 480Mbps |
| Compatibility | Phone, Tablet, Laptop |
|---|
| Product Width | 3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3 cm |
| Product Height | 200 cm |
| Product Weight | 0.14 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






