- Cart is empty
Konic Dual-Screen Spring-Assisted Arms for 17"-32" Monitor - Black (KN-DTA3245)
Konic Dual-Screen Spring-Assisted Arms for 17"-32" Monitor - Black (KN-DTA3245)
Boost your productivity and viewing comfort with the Konic Dual-Screen Spring-Assisted Arms for a 17"-32" Monitor. This double-arm screen mount utilises a spring tension mechanism for smooth adjustments and comes with a desk clamp and grommet mount for versatile placement. It also features a quick-release joint and VESA plate with keyhole slots for easy installation and removal of monitors. In addition, the built-in cable management system helps keep your tabletop tidy and organised. Now you can maximise your workstation and achieve your dream dual-screen setup!
Key Features
*Konic Dual-Screen Spring-Assisted Arms in Black only. Compatible monitors and flat panel displays are not included.
| Brand | Konic |
|---|---|
| Product Type | Monitor Stands |
| Model Number | KN-DTA3245 |
| Colour | Black |
| Mount Compatibility | Arm for 2 monitors |
|---|---|
| Rotation | Full range of motion with -45° to +90° tilt, -90° to +90° swivel |
| Extended Arms | 17"-32", Flexible |
| Features (Mount & Accessories) |
|
| Height Adjustment | 158-406mm |
|---|---|
| Tilt Adjustment | -45° to +90° |
| Compatibility | Fit screen 17"-32", Weight Capacity (per screen) 2-9kg |
|---|
| Product Width | 93.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.1 cm |
| Product Height | 58.5 cm |
| Product Weight | 3.8 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








