- Cart is empty
Apple Magic Keyboard with Numeric Keypad for MacBook - Silver (MXCJ3ZA/A)
Apple Magic Keyboard with Numeric Keypad for MacBook - Silver (MXCJ3ZA/A)
Refine your everyday workflow using the Apple Magic Keyboard with Numeric Keyboard for MacBook. Delivering a smooth typing experience, this keyboard features a low-profile build with optimised key travel and a scissor mechanism. It also boasts an extended layout to provide easy media and navigation controls. Plus, it offers an ample battery, so you can charge less and get more tasks done.
Key Features
*Testing conducted by Apple in April 2017 using preproduction Magic Keyboard devices, firmware and software with shipping iMac systems. Testing consisted of a full battery discharge while engaging the device on a paired iMac using automated equipment. Battery life depends on device settings, usage and other factors.
| Brand | Apple |
|---|---|
| Product Type | Keyboards |
| Model Number | MXCJ3ZA/A |
| Colour | Silver |
| Dedicated Multimedia Keys | Yes |
|---|
| Charging Method | Lightning to USB Cable |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Compatibility | MacBook, iPad, iPhone |
|---|
| Compatible Mobile Operating System | iOS devices with iOS 10.3 or later |
|---|---|
| Compatible Operating System | macOS 10.12.4 or later |
| Product Width | 12.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 44.3 cm |
| Product Height | 1.9 cm |
| Product Weight | 0.64 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




