- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Logitech G309 LIGHTSPEED Gaming Wireless Mouse - White (910-007209)
Logitech G309 LIGHTSPEED Gaming Wireless Mouse - White (910-007209)
Elevate your play style with the Logitech G309 LIGHTSPEED Gaming Wireless Mouse. Engineered for top-tier performance, this device features a Hero 25K Sensor, up to 25,600 high dpi range, and a rapid 1ms report rate. It also boasts hybrid switches with 7 programmable buttons and a hybrid scroll wheel for ultimate customisation and control. Plus, this unit’s 300-hour battery life means you'll never worry about running out of power in the heat of battle.
Key Features
*Logitech G309 LIGHTSPEED Gaming Wireless Mouse in White only. Other colour options are sold separately.
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Gaming Mice |
| Model Number | 910-007209 |
| Colour | White |
| Sensor | HERO 25K |
|---|---|
| Max Sensitivity | 100 - 25,600 dpi |
| Max Speed | >400 ips |
| Acceleration | >40 g |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Number of Buttons/Switches | 7 |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| RGB Lighting | Yes |
| Switch Type | Hybrid optical-mechanical |
| Battery Type | AA Battery |
|---|---|
| Battery Life | Up to 300 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Compatibility | Computer with USB-A port, Bluetooth enabled device |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Logitech G HUB software |
| Compatible Mobile Operating System | Android 4.3 or later, iOS 10 or later |
| Compatible Operating System | Windows 10 or above, macOS 11 or later |
| Product Width | 15.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 4.7 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





