- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Logitech M221 Silent Wireless Mouse - Black
Logitech M221 Silent Wireless Mouse - Black
Silent, compact, and comfortable, the Logitech M221 Silent Wireless Mouse makes a savvy addition to your workspace! Say goodbye to distracting clicking sounds as M221 decreases over 90%* noise, allowing you to work in a quieter, more productive environment. This nifty desktop companion also boasts a small and portable form factor, so you can stay on top of your daily tasks even on the go.
Key Features
*Sound level comparison between Logitech M221 and Logitech M170. Left click dBA measured by an independent lab at 1m.
**Wireless range may vary based on user, environmental and computing conditions.
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Mice |
| Colour | Black |
| Sensor | Smooth optical tracking |
|---|---|
| Max Sensitivity | 1000 dpi |
| Scroll Type | Line-by-line scrolling , 2D |
| Number of Buttons/Switches | 3 (Left/Right-click, Middle click) |
| Switch Type | on/off |
| Battery Type | AA Battery |
|---|---|
| Battery Life | Up to 198 months |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | USB |
| Compatibility | Available USB port |
|---|
| Compatible Operating System | Windows® 10,11 or later, macOS 10.5 or later, ChromeOS, Linux |
|---|
| Product Width | 6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3.9 cm |
| Product Height | 9.9 cm |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





