- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Razer Pro Click Mini Wireless Mouse - Mercury (RZ01-03990100-R3A1)
Razer Pro Click Mini Wireless Mouse - Mercury (RZ01-03990100-R3A1)
Conquer your workload in blissful silence with the Razer Pro Click Mini Wireless Mouse. The perfect companion for professionals on the go, this peripheral offers distraction-free clicks, smooth navigation, and a compact, portable design. It also features 7 programmable buttons and an intuitive scroll wheel, allowing you to switch between free-spin mode, tactile mode, and tilt-click to fit your needs perfectly. Furthermore, it boasts up to 725 hours on Bluetooth connection and up to 465 hours when using the wireless dongle.
Key Feature
*Measured with 2x AA alkaline batteries, with non-stop mouse movement.
| Brand | Razer |
|---|---|
| Product Type | Mice |
| Model Number | RZ01-03990100-R3A1 |
| Sensor | Optical Sensors |
|---|---|
| Max Sensitivity | 12000 dpi |
| Max Speed | 300 ips |
| Acceleration | 35 g |
| Scroll Type | Tilt Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Number of Buttons/Switches | 7 buttons (Left, Right, Side Button 1, Side Button 2, Side Button 3, Side Button 4, Middle Click) |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| On-Board Memory Profiles | 5 |
| Switch Type | Silent Mechanical Mouse Switches |
| Switch Lifecycle | 15 Million |
| Battery Type | AA Battery |
|---|---|
| Battery Life | Up to 725 hours on Bluetooth, 465 hours on 2.4 GHz wireless |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| USB Dongle Included | Yes |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Razer Synapse |
| Compatible Operating System | Microsoft Windows, MacOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 6.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3.4 cm |
| Product Height | 10 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











