- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 15th April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
Logitech Zone Vibe 100 Wireless Over-Ear Headset - Off White (981-001220)
Logitech Zone Vibe 100 Wireless Over-Ear Headset - Off White (981-001220)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Revel in a truly immersive listening experience with the Logitech Zone Vibe 100 Wireless Over-Ear Headset! This sleek and versatile headset is the perfect addition to any computer setup, delivering rich, clear audio for both personal and professional use. It also comes with convenient features like a flip-to-mute mic, comfortable memory foam ear cups, and long-lasting battery life. Whether you’re working, playing, or simply vibing, the Zone Vibe 100 is the right companion for you.
Key Features
*Please note: This item is the Logitech Zone Vibe 100 Wireless Over-Ear Headset in Off White only. Other colour options are not included.
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | 981-001220 |
| Colour | White |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
|---|---|
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 118.0±3 dB at 1mW @1 kHz |
| Headphone Frequency Response | 20 ~ 20 KHz |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Frequency Response | 100 ~ 8 KHz |
| Microphone Type | Dual omni-directional MEMS mics with directional beamforming and DSP |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Up to 20 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 30m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Product Width | 8.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 19.6 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Weight | 0.47 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 15th April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











