- Cart is empty
Razer Barracuda X Gaming Wireless Over-Ear Headset - White (RZ04-04430200-R3M1)
Razer Barracuda X Gaming Wireless Over-Ear Headset - White (RZ04-04430200-R3M1)
Unleash the versatility and power offered by the Razer Barracuda X Gaming Wireless Over-Ear Headset. Engineered with Razer SmartSwitch Dual Wireless technology, this device lets you seamlessly change from immersive gaming to convenient mobile use. It also offers up to 50 hours of battery life, so you can play without interruptions. Plus, it hosts more innovative features such as TriForce 40mm drivers, a Hyperclear Cardioid mic, and Razer Audio App support.
Key Features
*Other colour options not included.
| Brand | Razer |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | RZ04-04430200-R3M1 |
| Colour | White |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Passive |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Razer TriForce |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 96dBSPL/mW@1KHz |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Adapter Type | USB Type-C |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Frequency Response | 100 Hz to 10,000Hz |
| Microphone Type | Unidirectional |
| Microphone Sensitivity | -42 ± 3 dB |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 50 hours |
|---|---|
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth. 3.5mm Jack |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Razer Audio App |
| Product Width | 9.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.3 cm |
| Product Height | 16.9 cm |
| Product Weight | 0.29 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















