- Cart is empty
Razer Kraken V3 X Gaming Wired Over-Ear Headset for PS4/PC - Black (RZ04-03750300-R3M1)
Razer Kraken V3 X Gaming Wired Over-Ear Headset for PS4/PC - Black (RZ04-03750300-R3M1)
Elevate your playthroughs with next-level soundscapes brought by the Razer Kraken V3 X Gaming Wired Over-Ear Headset for PS4/PC. A great addition to your gaming rig, this device features 40mm Razer TriForce Drivers that deliver faithful audio reproduction with rich trebles and powerful bass. It also incorporates a HyperClear Cardioid Mic, so you can enjoy crystal-clear in-game communication. To top it off, this headset incorporates hybrid fabric and memory foam ear cushions for optimum comfort.
Key Features
*Only available on Windows 10 64-bit.
| Brand | Razer |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | RZ04-03750300-R3M1 |
| Colour | Black |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Razer TriForce |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 103 dBSPL/mW, 1 kHz |
| Headphone Frequency Response | 12Hz to 28kHz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Cable Length | 1.8 m |
| Pattern Type | Unidirectional |
| Microphone Sensitivity | -42 ± 3 dB |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | USB Type-A |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| Product Width | 8.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 15.8 cm |
| Product Height | 19.9 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













