- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
RODE Wireless ME Compact Microphone System - Black (RODWIME)
RODE Wireless ME Compact Microphone System - Black (RODWIME)
Get top-notch audio for your various content creation needs using the RODE Wireless ME Compact Microphone System. Equipped with advanced GainAssist technology, this unit intelligently adjusts sound levels to ensure superb voice capture at all times. It also works with the RODE Central, RODE Capture, RODE Connect, and RODE Reporter apps to have access to additional comprehensive features. Furthermore, this microphone system has up to 7 hours of runtime, making it perfect for long recording sessions.
Key Features
*Requires download. Compatible with MacOS 10.15 or later; Windows 10 Version 1803 or later; iOS 14 or later; and Android 9.0 or later.
| Brand | RODE |
|---|---|
| Product Type | Microphones |
| Model Number | RODWIME |
| Colour | Black |
| Number of Microphones | 1 |
|---|---|
| Microphone Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone Type | Lavalier Microphones |
| Capsule | Condenser Capsules |
| Pattern Type | Omnidirectional |
| Microphone Sensitivity | 122dB SPL |
| A/D Conversion | 24-bit |
| Sample Rate | 48kHz |
| High-Pass Filter | Yes |
| Gain Adjustment | Yes |
| Built-In Windscreen | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 7 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 100m (Line of sight) |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Inputs | TX - TRS |
| Outputs | RX - USB Type-C, TRS |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | The RODE App (Capture, Connect, Reporter) |
| Compatible Mobile Operating System | iOS 14 or later; Android 11 |
| Compatible Operating System | macOS 10.15 above, Windows 10 and above |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | 5V, 0.3A |
|---|
| Product Width | 4.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.5 cm |
| Product Height | 4.5 cm |
| Product Weight | 0.06 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















