- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Turtle Beach Recon 70 Gaming Wired Over-Ear Headset - Arctic Camo (TBS-6230-01)
Turtle Beach Recon 70 Gaming Wired Over-Ear Headset - Arctic Camo (TBS-6230-01)
Immerse yourself in the virtual world and hear every detail with the Turtle Beach Recon 70 Gaming Wired Over-Ear Headset. Built for your next victory, this device boasts a pair of 40mm Neodymium Magnet Drivers that pump out detailed, quality sounds you can count on. It also features premium noise-isolating ear cushions for enhanced bass response and better noise isolation. Plus, it offers multi-platform compatibility that supports PlayStation, Xbox, Mobile, and PC devices.
Key Features
*Dolby Atmos and DTS:X may require additional purchases, app downloads, and supported hardware.
**Other colour options not included.
| Brand | Turtle Beach |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | TBS-6230-01 |
| Colour | White |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Neodymium Magnets |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Fixed Omni-Directional Flip-to-Mute |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | 3.5mm Jack |
| Compatibility | PS4 Pro, PS4 & PS5, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile, PC with 3.5mm Headphone Port |
|---|
| Product Width | 7.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 23.8 cm |
| Product Weight | 0.57 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










