- Cart is empty
Turtle Beach Stealth 500 Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox - Black (TBS-2103-05)
Turtle Beach Stealth 500 Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox - Black (TBS-2103-05)
Crank up the volume and dive deep into your games with the Turtle Beach Stealth 500 Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox. Delivering top-tier audio and communication, this device boasts a pair of 40mm Amplified Drivers and an omnidirectional flip-to-mute microphone. It also highlights an ultra-lightweight, floating headband and memory foam ear cushions for optimum comfort. Plus, this product offers multi-platform compatibility, supporting Xbox, Nintendo Switch, Windows PCs, and Bluetooth-enabled mobile devices.
Key Features
| Brand | Turtle Beach |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | TBS-2103-05 |
| Colour | Black |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Driver Type (Headphone) | Amplified Drivers |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Omni-Directional, Flip-to-Mute |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 40 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Cable Included | Yes |
|---|---|
| USB Cable Type | USB-A to USB-C |
| USB Cable Length | 0.7m |
| Cable Detachable | Yes |
| Compatibility | Xbox, Bluetooth Equipped Mobile Devices |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swarm II App |
| Compatible Operating System | Windows 10 & 11, IOS , Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 18 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 21.4 cm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















