- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Turtle Beach Stealth 600 (Gen3) Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox - Black (TBS-2102-05)
Turtle Beach Stealth 600 (Gen3) Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox - Black (TBS-2102-05)
Indulge in the immersive, high-fidelity sounds brought to you by the Turtle Beach Stealth 600 (Gen3) Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox. Here to deliver rich spatial audio and crisp in-game communication, this device boasts a pair of 50mm Nanoclear drivers and a unidirectional flip-to-mute microphone with AI noise reduction. It also highlights a cushioned headband, glasses-friendly memory foam ear cushions, and a soft athletic weave fabric for superior comfort. Plus, this product offers multi-platform compatibility, supporting Xbox, Nintendo Switch, and Windows PC devices.
Key Features
*Turtle Beach Stealth 600 (Gen3) Gaming Wireless Over-Ear Headset for Xbox in Black only. Other colour variants are sold separately.
**Select advanced audio features available in 2.4GHz wireless mode may not be supported in Bluetooth® mode.
| Brand | Turtle Beach |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | TBS-2102-05 |
| Colour | Black |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Nanoclear Drivers |
| Driver Size (Headphone) | 50 mm |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Uni-Directional, Flip-to-Mute |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 80 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Cable Included | Yes |
|---|---|
| USB Cable Type | USB-A to USB-C |
| USB Cable Length | 0.7m |
| Cable Detachable | Yes |
| Compatibility | Xbox, Windows, Nintendo Switch |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swarm II App |
| Compatible Operating System | Windows 10 & 11, IOS , Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 19.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.5 cm |
| Product Height | 21.7 cm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















