- Cart is empty
Xbox Gaming Wireless Over-Ear Headset - Black (TLL-00022)
Xbox Gaming Wireless Over-Ear Headset - Black (TLL-00022)
Dive into the heart of action and experience enhanced soundscapes with the Xbox Gaming Wireless Over-Ear Headset. Featuring best-in-class audio performance, enhanced voice isolation, and a comfortable, intuitive design, this headset is perfect for casual and professional gamers alike. You can also pair it directly to your compatible console, PC, or mobile device for unparalleled versatility.
Key Features
*Xbox Headset Compatibility. Audio customisation is available via the Xbox Accessories app for Xbox Series X|S, Xbox One and Windows 10/11 devices. DTS Headphone:X may require additional purchases, app downloads and supported hardware. Windows Sonic, Dolby Atmos and DTS Headphone:X require supported content. Battery life varies significantly with distance from the console, additional accessories, usage and other factors. Testing was conducted by Microsoft using pre-production units.
**Xbox Wireless Headset, Xbox Rechargeable Battery + USB-C® and Xbox Wireless Controllers sold separately.
| Brand | Xbox |
|---|---|
| Product Type | Headsets |
| Model Number | TLL-00022 |
| Colour | Black |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Passive |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Dolby Features |
|
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 20 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | 360 mins |
| Quick Charging Time | 30 mins = 4 hours of use |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | USB Type-C |
|---|
| Compatibility | Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Xbox Accessories App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 21.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20 cm |
| Product Height | 10.1 cm |
| Product Weight | 0.63 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














