DZ00112521
Bonus
This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Available Services:
Terms & Conditions apply. Tap the service name for more information.
Find in store
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
How it works
Description
Key Features
  • Victory Starts Here: Dominate the gaming scene with the Asus ROG Desktop. Engineered to level up your gameplay, this device boasts a powerful Intel Core Ultra 7 265F processor that delivers 2.4GHz speed and 5.3GHz turbo speed.
  • Plug In & Play Hard: Stay ready for new tech and peripherals! This Asus Gaming Desktop offers multiple port options such as an HDMI port, DisplayPort, 3.5mm audio port, RJ-46 Ethernet port, USB 3.2 Gen 1 Type-C port, USB 3.2 Gen 2 Type-A port, USB 3.2 Gen 2 Type-C port, two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and four USB 3.2 Gen 1 Type-A ports.
Specifications
All Product Details
Brand ASUS
Product Type Desktops
Model Number G700TF-07265F264W
Colour Black
Processor
Processor Brand Intel
Chipset Intel B860
Processor Type
Core Ultra 7
Processor Model 265F
Processor Speed 2.4 GHz
Processor Turbo Speed 5.3 GHz
Graphics
Graphics Card Brand NVIDIA
Dedicated Graphics Yes
Graphics Card Type GeForce RTX 5080
Graphics Card Memory
16 GB
Storage
SSD Capacity
2 TB
RAM Capacity
32 GB
RAM Type DDR5-5600
Software & Operating System
Operating System
Windows 11 Home
Charging
Charging Method DC-In
Connectivity
Wired / Wireless Wireless
Wireless Frequency Bands 2.4 GHz & 5 GHz
Wi-Fi Generations Wi-Fi 6
Supported IEEE Standards 802.11ax (a/b/g/c)
Connectivity Type Bluetooth, Wi-Fi
Bluetooth Version v5.4
Connection
Computer Connection Ports
  • USB-A
  • USB-C
  • HDMI Port
  • DisplayPort
  • 3.5 mm Audio Port
  • RJ-45 Ethernet Port
Power
Maximum Power Consumption 850W