- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Acer Aspire Go 15.6" Laptop - Intel Core 3 8GB-RAM 512GB-SSD - Silver (NX.J46SA.002)
Acer Aspire Go 15.6" Laptop - Intel Core 3 8GB-RAM 512GB-SSD - Silver (NX.J46SA.002)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,233 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet the Acer Aspire Go 15.6" Laptop, your lightweight sidekick for productivity and entertainment on the go. This device boasts an Intel Core 3 processor, 8GB RAM, and 512GB SSD, ready to handle your various basic tasks—from emailing to browsing. It also runs on the Windows 11 Home interface, which provides access to different handy features such as Snap Layouts, Widgets, Microsoft Edge, and Copilot.
Key Features
| Brand | Acer |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | NX.J46SA.002 |
| Colour | Silver |
| Screen/Panel Type | FHD (Full High Definition) |
|---|---|
| Screen-Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| Maximum Brightness | 300 nits |
| Processor Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Model | Core 3 N355 |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Turbo Speed | 3.9 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| Integrated Graphics Type | Intel UHD Graphics |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Type | HD/720p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 8 hours |
| Charging Method | DC in |
|---|---|
| Standard Charging | 65W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Port | 2 x USB Type-A, 2 x USB Type-C |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
|---|
| Product Width | 36.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 23.9 cm |
| Product Height | 1.9 cm |
| Product Weight | 1.7 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









