- Cart is empty
Acer Nitro 5 15.6" Gaming Laptop - Intel Core i7 16GB-RAM 512GB-SSD NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB Graphics (AN515-58-72YA)
Acer Nitro 5 15.6" Gaming Laptop - Intel Core i7 16GB-RAM 512GB-SSD NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB Graphics (AN515-58-72YA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
With its powerful processor and impressive graphics, the Acer Nitro 5 15.6" Gaming Laptop is a wise investment for dedicated gamers looking to boost their gameplay. It is engineered with a long-lasting 3574mAh battery, enabling you to enjoy up to 4.5 hours of gaming sessions. Additionally, it boasts a generous 512GB SSD, so you can have more space for your various apps and files.
Key Features
| Brand | Acer |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Model Number | AN515-58-72YA |
| Screen/Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
|---|---|
| Screen-Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Maximum Brightness | 250 nits |
| Processor Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | 12700H |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Graphics Card Brand | NVIDIA |
|---|---|
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Card Type | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Card Memory | 4 GB |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Megapixel | 0.9 MP |
| Webcam Resolution | 720p HD |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 3574 mAh |
| Battery Life | Up to 4.5 hours |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Specification | USB 3.2 |
|---|---|
| USB Port | 3 x USB Type-A Gen 2, 1 x USB Type-C Gen 2 |
| Computer Connection Ports |
|
| Keyboard with Backlight | Yes |
|---|
| AC Power | 57W |
|---|
| Product Width | 36 cm |
|---|---|
| Product Depth | 27.1 cm |
| Product Height | 2.69 cm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









