- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Thursday 30th April 2026
HP Omen Transcend 14" Gaming Laptop - Intel Core Ultra 7 16GB-RAM 512GB-SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB Graphics (14-FB0014TX)
HP Omen Transcend 14" Gaming Laptop - Intel Core Ultra 7 16GB-RAM 512GB-SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB Graphics (14-FB0014TX)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,756 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take advantage of the top-tier performance and aesthetics offered by the HP Omen Transcend 14" Gaming Laptop! A great investment for dedicated gamers, this laptop comes packed with cutting-edge components such as Intel Core Ultra 7 processor, NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics, Wi-Fi 7, 120Hz OLED display, 16 GB RAM, and 512 GB SSD. It also boasts a modern design with an RGB backlit keyboard to elevate your gaming experience. On top of that, it equips a long-lasting 71Wh Lithium Ion battery that provides up to 8 hours and 15 minutes of runtime.
Key Features
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Model Number | 14-FB0014TX |
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 14" |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Maximum Brightness | 400 nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Processor Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| Processor Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Graphics Card Brand | NVIDIA |
|---|---|
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Card Type | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Card Memory | 8 GB |
| Integrated Graphics | Yes |
| Integrated Graphics Type | Intel Arc Graphics |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Type | FHD/1080p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 71 Wh |
| Battery Cells Number | 6 |
| Battery Life | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Charging Method | 140 W USB Type-C Power Adapter |
|---|---|
| Charge Time | Approximately 50% in 30 minutes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate, 1 x USB Type-C 10Gbps signaling rate, 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge), 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Keyboard with Backlight | Yes |
|---|---|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| AC Power | 140W |
|---|
| Product Width | 31.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 23.35 cm |
| Product Height | 1.69 cm |
| Product Weight | 1.63 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Thursday 30th April 2026
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












