HP OmniBook X 14" Laptop - Snapdragon X Plus 16GB-RAM 512GB-SSD Copilot+ PC - Glacier Silver (14-FE1000QU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Clearance Item | Not available in all stores
Supercharge your productivity with the HP OmniBook X 14" Laptop! Powered by a cutting-edge Snapdragon X Plus processor, this portable workhorse lets you enjoy blazing-fast performance, ultimate energy efficiency, and a smarter user experience that is sure to impress. It also offers all-day battery life, so you can seamlessly tackle your various tasks without interruptions. Furthermore, it packs a Copilot+ feature, allowing you to unlock more innovative features.
Key Features
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | 14-FE1000QU |
| Colour | Silver |
| Screen/Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
|---|---|
| Screen-Size | 14" |
| Screen Resolution | 2240 x 1400 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Brightness | 400 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X Plus |
| Processor Model | X1P-42-100 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| Integrated Graphics Type | Adreno Graphics Processing Unit |
| SSD Capacity | 512 GB |
| RAM Capacity | 16 GB |
| Stylus Compatible | Yes |
| Stylus Included | No (Sold Separately) |
| Integrated Webcam | Yes |
| Webcam Megapixel | 5 MP |
| Webcam Resolution | 2560 x 1920 |
| Privacy Shutter | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 59 Wh |
| Battery Cells Number | 3 |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Charging Method | 65W USB Type-C power adapter |
| Charge Time | Approximately 50% in 30 minutes |
| Wired / Wireless | Wireless |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Computer Connection Ports |
| Keyboard with Backlight | Yes |
| Touchpad / Trackpad | Yes |
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Wattage/ Voltage | 65W |