- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Lenovo IdeaPad Slim 5 (9th Gen) 14" Laptop - Qualcomm Snapdragon X Plus 32GB-RAM 1TB-SSD Copilot+ PC - Cloud Grey (83HL000DAU)
Lenovo IdeaPad Slim 5 (9th Gen) 14" Laptop - Qualcomm Snapdragon X Plus 32GB-RAM 1TB-SSD Copilot+ PC - Cloud Grey (83HL000DAU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,848 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Elevate your digital experience with the Lenovo IdeaPad Slim 5 (9th Gen) 14" Laptop. A must-have for students and professionals alike, this device combines the Snapdragon X Plus with cutting-edge AI capabilities, 32 GB RAM, 1 TB SSD, and Wi-Fi 7 to deliver powerful performance. It also comes with a Copilot key and various innovative tools to help enhance your productivity. Additionally, this laptop boasts up to 25 hours of battery life to keep you productive and connected all day long.
Key Features
*Battery life varies significantly based on device configuration, usage, network and feature configuration, signal strength, settings and other factors. See Surface Battery Performance for details.
**6 GHz band is not available in all regions.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | 83HL000DAU |
| Colour | Grey |
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Maximum Brightness | 400 nits |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm® SoC Platform |
| Processor Model | X1P-42-100 |
| Processor Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| Integrated Graphics Type | Adreno Graphics Processing Unit |
| SSD Capacity | 1 TB |
|---|---|
| RAM Capacity | 32 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Media/Memory Card Reader | microSD Card Reader |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Resolution | FHD/1080p |
| Operating System | Windows 11 Home for ARM |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 57 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 25.2 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2 x USB-C (USB 10Gbps/USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Keyboard with Backlight | Yes |
|---|---|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Wattage/ Voltage | 100-240V, 50-60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 65W |
| Product Width | 22.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.7 cm |
| Product Height | 31.2 cm |
| Product Weight | 1.48 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















