- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Acer SA243Y P1 23.8" FHD Monitor - 1920x1080 144Hz 1ms IPS Panel
Acer SA243Y P1 23.8" FHD Monitor - 1920x1080 144Hz 1ms IPS Panel
Experience a dynamic display that performs equally well for work and entertainment with the Acer SA243Y P1 23.8" FHD Monitor. Delivering crisp detail and comfortable viewing, this device boasts 1920 x 1080 resolution, 16:9 aspect ratio, 144 Hz refresh rate, 1 ms response time, and 92 ppi pixel density. It also highlights a sleek flat screen design, ready to accommodate your daily activities.
Key Features
| Brand | Acer |
|---|---|
| Product Type | Monitors |
| Model Number | UM.QS3SA.101 |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
|---|---|
| Screen-Size | 23.8" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 92 ppi |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Adaptive-Sync Technology | FreeSync |
| Bit Depth | 6-bit |
| Colour Gamut | sRGB 99% |
| Dot Pitch | 0.2744 x 0.2743 |
| Curved/Flat | Flat |
|---|---|
| Viewing Angle | 178° / 178° |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Lock Slot | Yes |
| Mounting-Hole Pattern/VESA | 100 x 100 mm |
| Monitor Connection Ports |
|
|---|
| Wattage/ Voltage | 30W |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 0.5W |
| Product Width | 53.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.3 cm |
| Product Height | 42.2 cm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







