- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Konic 34" Curved WQHD Gaming Monitor - 3440x1440 165Hz 1ms LCD (KD34785GQ)
Konic 34" Curved WQHD Gaming Monitor - 3440x1440 165Hz 1ms LCD (KD34785GQ)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $517 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Level up your battle station with the Konic 34" Curved WQHD Gaming Monitor. Offering 3440 x 1440 resolution, True Colour Enhancement, and a 165Hz refresh rate, this ultra-wide display brings stunning clarity. Fast IPS technology and a 1ms response ensure competitive performance, while HDMI 2.1 unlocks blazing-fast visuals on modern PCs and consoles. Plus, its curved design, slim bezel, and tilt adjustment create a comfortable and sleek gaming setup.
Key Features
| Brand | Konic |
|---|---|
| Product Type | Gaming Monitors |
| Model Number | KD34785GQ |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 34" |
| Screen Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Typical Brightness | 250cs/m |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Curved/Flat | Curved |
|---|---|
| Viewing Angle | 178° |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Mounting-Hole Pattern/VESA | 75 x 75 mm |
| USB Port | 1 x USB-C |
|---|---|
| Monitor Connection Ports |
|
| DC Power | 12V/5A |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | AC100-240V, 50/60Hz |
| Maximum Power Consumption | 60W |
| Standby Power Consumption | 0.5W |
| Product Width | 19.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 47.2 cm |
| Product Height | 81.2 cm |
| Product Weight | 5.3 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





