- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Lenovo Legion 27" Curved FHD Gaming Monitor - 1920x1080 240Hz 0.5ms VA Panel (R27fc-30)
Lenovo Legion 27" Curved FHD Gaming Monitor - 1920x1080 240Hz 0.5ms VA Panel (R27fc-30)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $448 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get completely immersed in your favourite games with the Lenovo Legion 27" Curved FHD Gaming Monitor! Perfect for dedicated gamers and hobbyists alike, this nifty monitor boasts a 1500R screen curvature, crystal-clear 1920 x 1080 resolutions, a fast 240Hz refresh rate, and 0.5ms response time. It also supports advanced AMD FreeSync Premium that ensures smooth, stutter-free gameplay you can count on.
Key Features
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Type | Gaming Monitors |
| Model Number | 67B6GAC1AU |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | VA Panel (Vertical Alignment Panels) |
|---|---|
| Screen-Size | 27" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 0.5 ms |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Adaptive-Sync Technology | FreeSync |
| HDR Compatibility | HDR10 |
| Colour Gamut | 99% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Dot Pitch | 0.3114 x 0.3114mm |
| Curved/Flat | Curved |
|---|---|
| Screen Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° / 178° |
| Height Adjustment | Yes |
| Swivel Adjustment | Yes |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Mounting-Hole Pattern/VESA | 100 x 100 mm |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Monitor Connection Ports |
|
|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | AC 100 to 240 V (50-60Hz) |
| Maximum Power Consumption | 47W |
| Typical Power Consumption | 24W |
| Product Width | 25 cm |
|---|---|
| Product Depth | 52 cm |
| Product Height | 61 cm |
| Product Weight | 10 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















