- Cart is empty
Fellowes Powershred LX10 Cross Cut Shredder - Black
Fellowes Powershred LX10 Cross Cut Shredder - Black
Keep your confidential documents safe and secure from prying eyes, thanks to the Fellowes Powershred LX10 Cross Cut Shredder! A must-have for your home office, this nifty device can easily shred up to 6 sheets per pass and can continuously shred documents for up to 3 minutes before going into a 30-minute cool-down mode. It also comes with a patented safety lock function and an 11.5L waste bin with a lift-off head. To make it even better, this product can efficiently destroy staples, small paper clips, and plastic credit cards.
Key Features
*70g A4 paper at 22o-240v, 50/60Hz, heavier paper, humidity or other than rated voltage may reduce capacity. Maximum recommended daily usage rates: 30 sheets; 5 cards.
**Will not shred CDs, DVDs, continuous forms, adhesive labels, transparencies, newspaper, cardboard, large paper clips, laminates, or plastic other than noted above.
| Brand | Fellowes |
|---|---|
| Product Type | Shredders |
| Colour | Black |
| Usage | Light Use |
|---|---|
| Maximum Run Time | Up to 3 mins |
| Throat Width | 8.6inches |
| Sheet Capacity | 6 Sheets |
|---|---|
| Feed Type | Traditional, Auto Feed |
| Shred Size/Cut Size | 4x37mm |
| Shred Speed | 2mpm |
| Cut Type | Cross-Cut |
| DIN Level/Security Level | P-4 |
| Basket Type | Wastebasket |
| Wastebin Capacity | Up to 11.5L |
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|
| Product Width | 31 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22 cm |
| Product Height | 36 cm |
| Product Weight | 3.6 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







