- Cart is empty
Brother LC436XL Ink Cartridge - Cyan (Up to 5000 Pages Yield)
Brother LC436XL Ink Cartridge - Cyan (Up to 5000 Pages Yield)
Get consistently brilliant results with this genuine Brother LC436XL Ink Cartridge in Cyan. Its rich, long-lasting colour makes every print look sharp and professional. This cartridge also offers a high-yield design that can handle up to 5,000 pages, saving you time and money in the long run.
Key Features
*Approximate cartridge yield is declared in accordance with ISO/IEC 24711.
**Compatible units are not included.
***Visit www.brother.co.nz/recycling to learn more.
| Brand | Brother |
|---|---|
| Product Type | Inks |
| Model Number | B436XLC |
| Colour | Cyan |
| Compatible Printers | J4440DW, J4540DW, J4340DW, J5855DW, J5955DW, J6555DW, J6955DW |
|---|---|
| Page Yield (Colour) | Up to 5,000 pages |
| Toner Colour | Cyan |
| Product Width | 2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
