- Cart is empty
HP 63XL Ink Cartridge - Tri-Colour (330 Page Yield/F6U63AA)
HP 63XL Ink Cartridge - Tri-Colour (330 Page Yield/F6U63AA)
Produce impressive, professional-quality outputs with the HP 63XL Ink Cartridge. Suitable for home, school, and office use, this XL sized cartridge prints up to 330 pages. It can also deliver fast-drying and fade-resistant photos that can last for many years*. Furthermore, the genuine cartridge is produced by HP, so you can expect seamless compatibility and reliable printing performance.
Key Features
*Image permanence estimates based on Original HP inks printed on HP Photo Papers. For more information, see http://www.hp.com/go/printpermanence.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Inks |
| Model Number | F6U63AA |
| Colour | Multicolour |
| Compatible Printers | HP DeskJet 1110, HP DeskJet 1115, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 2135, HP DeskJet 3630, HP ENVY 4520,HP OfficeJet 3830, HP OfficeJet 4650 |
|---|---|
| Cartidge Colour | Tri-Colour |
| Page Yield (Colour) | Up to 330 Pages |
| Ink Details | Dye-Based |
| Cartridge Volume | 8 ml |
| Operating Temperature | 15° to 32°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 20 to 80% RH |
| Storage Temperature | -40° to 60°C |
| Storage Humidity | 20 to 80% RH |
| Product Width | 11.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.5 cm |
| Product Height | 3.6 cm |
| Product Weight | .06 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












