- Cart is empty
HP 937 Ink Cartridge - Magenta (800 Page Yield/4S6W3NA/ Instant Ink Service Compatible)
HP 937 Ink Cartridge - Magenta (800 Page Yield/4S6W3NA/ Instant Ink Service Compatible)
Achieve professional-quality prints, page after page, with the HP 937 Ink Cartridge! Specially made for your HP printer, this genuine ink lets you create documents with crystal-clear details. It also has a page yield of 800 pages, making it perfect for home or office use.
Key Features
*Declared yield value in accordance with ISO/IEC 19752.
**82% of Original HP ink cartridges contain between 45-70% recycled content. See this list for more information.
***Please note that the ink service requires a subscription fee, which is based on your selected plan. Choose a plan based on the number of pages you would like to print monthly. Save up to 50%, based on the monthly subscription cost of the HP Instant Ink 700-page plan without the purchase of additional sets of pages compared to the cost per page (CPP) to print ISO/IEC 24711 pages on most HP, A4 colour inkjet cartridge printers and MFPs.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Inks |
| Model Number | 4S6W3NA |
| Colour | Magenta |
| Compatible Printers | HP OfficeJet Pro 9110, HP OfficeJet Pro 9120, HP OfficeJet Pro 9130, HP OfficeJet Pro 9720, HP OfficeJet Pro 9730 |
|---|---|
| Cartidge Colour | Magenta |
| Page Yield (Colour) | Up to 800 pages |
| Operating Temperature | 15° to 35°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 5 to 80% RH |
| Storage Temperature | 0° to 40°C |
| Storage Humidity | 5 to 80% RH |
| Product Width | 11 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 2 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













