- Cart is empty
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Handle all your document-related tasks with ease using the Brother MFC-J4355DW A4 All-in-One Inkjet Printer. Boasting large input and output sheet trays, along with duplex, borderless, photo, and envelope printing, this unit is perfect for everything from office reports to creative outputs. It also includes a set of starter ink cartridges, so you can start using it immediately. Plus, enjoy seamless wired and wireless printing with its flexible connectivity options.
Key Features
*Please note: The compatible printer USB cable is not included.
| Brand | Brother |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge Printers |
| Model Number | MFCJ4355DW |
| Colour | Grey |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | Brother LC536BK, LC536C, LC536M and LC536Y, LC536XLBK, LC536XLC, LC536XLM, LC536XLY, LC536XL3PK, LC536XL4PK, LC536XXLBK, LC536XXLC, LC536XXLM, LC536XXLY, LC536XXL3PK |
| Compatible Paper Sizes | A4, LTR, LGL, Folio, EXE, A5, A6, Photo(102x152mm/4x6"), Indexcard(127x203mm/5x8"), Photo-2L(127x178mm/5x7"), C5 Envelope, Com-10, DL Envelope |
| Compatible Paper Types | Plain, Inkjet, Glossy(cast/resin), Recycled |
| Supported Paper Weight | 64-220g/m2 (17-58 lb.) |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.8" |
| Print Resolution | Up to 1200 x 4800 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour:29 ppm, Black/White: 35 ppm |
| Ink Type (Colour) | Pigment |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Paper Input Capacity | 150 sheets (80 g/m2) |
| Paper Output Capacity | 100 (80 g/m2) |
| Monthly Duty Cycle | Up to 2,000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Camera Direct Printing | Apple AirPrint |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | Up to 1200x2400 dpi |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | From FB A4: 3.35s/4.38s |
| Scan Speed (Impressions Per Minute) | 17 ipm/7 ipm |
| Grayscale Depth | Grayscale: 10 bit / 8 bit |
| Colour Depth | Colour: 30 bit / 24 bit |
| File Formats | JPEG, PDF |
| Scan Area | FB: 213.9mm / 295mm |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Speed | 13.0/10.5 ipm |
|---|---|
| Copy Resolution | Print: Max. 1200x2400dpi, Scan: Max. 1200x1200 dpi |
| Reduction/Enlargement | 25 - 400% |
| First Copy-Out Time | 10.5/13.0 sec |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Duplex Copying | Yes |
| Internal Storage Capacity | 256 MB |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Port | 1 x Hi-Speed USB 2.0 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Brother iprint and Scan App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS, Harmony OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1.2 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | AC 220-240V, 50/60Hz |
| Maximum Power Consumption | 21W |
| Typical Power Consumption | 1W |
| Operating Temperature | 10 to 35°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 20-80 % |
| Product Width | 43.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 34.3 cm |
| Product Height | 18 cm |
| Product Weight | 8.2 kg |
| Manufacturers | 48 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















