- Cart is empty
Brother MFC-J6975DW A3 All-in-One Inkjet Printer - Grey
Brother MFC-J6975DW A3 All-in-One Inkjet Printer - Grey
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $779 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Transform your workspace productivity with the Brother MFC-J6975DW A3 All-in-One Inkjet Printer. Ideal for home, office, or business use, this device lets you print, scan, copy, and fax documents with laser-like performance. It also has dual 250-sheet paper trays that support up to 11” x 17” size, letting you use various paper media effortlessly. In addition, this unit packs triple-layer security, versatile connectivity, a touchscreen display, and a self-cleaning print head, making it a breeze to operate.
Key Features
*Printer USB cable not included.
| Brand | Brother |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge Printers |
| Model Number | MFCJ6975DW |
| Colour | Grey |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | Brother LC536, LC536XL, LC536XXL and LC537 ink catridges |
| Compatible Paper Types | Plain, Inkjet, Glossy(cast/resin), Recycled |
| Supported Paper Weight | 260g/m2 with Brother BP71 glossy paper |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 3.5" |
| Print Resolution | Windows: Up to 1200 x 6000 dpi, Mac: Up to 1200 x 3600 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Black: 35ppm, Colour: 32ppm (Eco mode) |
| Ink Type (Colour) | Pigment |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 600 sheets (80 g/m2), 2 x 250 sheet paper trays, 100 x MP tray |
| Paper Output Capacity | 100-sheet (80 g/m2) |
| Monthly Duty Cycle | Up to 3500 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A3 |
| Number of Paper Tray | 3 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Camera Direct Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | FB: 1,200 x 2,400 dpi(mono) / 1,200 x 1,200(colour), ADF: 600 x 600 (mono) /300 x 600 dpi (colour) |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | A4 portrait: 25.0ipm/25.0ipm , A4 landscape: 19.0ipm/19.0ipm , A3: 13.0ipm/13.0ipm |
| Scan Modes | Colour, Grayscale |
| Colour Depth | 48-bit colour processing (Input), 24-bit colour processing (Output) |
| File Formats | JPEG, PDF |
| Scan Area | ADF: 295 mm (11.61 inch) / 429.8 mm (16.92 inch) |
| Maximum Document Scan Size | A3 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Auto Scan Mode | Yes |
| Network Scan | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
|---|---|
| Copy Speed | 13.0/18.0 ipm |
| Reduction/Enlargement | 25-400 in 1% increments |
| First Copy-Out Time | 13.0/28.5sec |
| Maximum Document Copy Size | A3 |
| Duplex Copying | Yes |
| Fit-to-Page | Yes |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | USB 2.0, Wi-Fi |
| USB Specification | USB 2.0 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Brother iPrint&Scan App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS |
| Compatible Operating System | Windows 7 SP1 onwards, Mac OS10.14.6 onwards |
| Wattage/ Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 31W |
| Standby Power Consumption | 0.9W |
| Product Width | 57.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 51 cm |
| Product Height | 37.5 cm |
| Product Weight | 23.6 kg |
| Manufacturers | 48 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















