- Cart is empty
Canon PROGRAF PRO-310 Professional Photo Printer - Black
Canon PROGRAF PRO-310 Professional Photo Printer - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,349 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Transform your digital shots into powerful, tangible works of art with the Canon PROGRAF PRO-310 Professional Photo Printer. Featuring the LUCIA PRO II ink, this device utilises an advanced colour development process that helps preserve your images for up to 200 years. It also incorporates wax on prints to improve scratch resistance on glossy paper. Plus, this unit supports the Canon Professional Print & Layout software, giving you access to useful tools for editing, layout, as well as colour management.
Key Features
*Newly developed pigment inks are included in 9 out of the 10 inks installed. Only matte black uses the same ink as the imagePROGRAF GP-4000/2000.
**When using Canon Photo Paper Pro Premium Platinum, the predicted value is calculated in accordance with the indoor light resistance test method, as well as the life evaluation criteria of the digital color photographic print image preservation evaluation method (JEITA CP-3901B) published by JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association).
***Compatible Ink cartridges and toners are sold separately.
| Brand | Canon |
|---|---|
| Product Type | Portable Photo Printers |
| Model Number | Pro-310 |
| Colour | Black |
| Functions | |
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | PFI-5100 MBK, PBK, C, M, Y, PC, PM, GY, R, CO |
| Compatible Paper Sizes | A5, A4, A3, B5, B4, Letter, Legal, Ledger, Hagaki, Return Hagaki, A3⁺ |
| Compatible Paper Types | Plain Paper, Photo Paper Pro Platinum, Photo Paper Pro Luster, Photo Paper Plus Glossy II, Matte Photo Paper, Photo Paper Pro Crystal Grade, Ink Jet Hagaki, Hagaki, Hagaki A, Photo Paper Plus Semi-gloss, Lightweight Photo Paper, Heavyweight Fine Art Paper |
| Supported Paper Weight | Plain Paper: 64 to 105g/m2, Special Paper: Up to 380g/m2 |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 3" |
| Print Resolution | 4800 x 2400 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | 1min 45 sec |
| Ink Type (Colour) | Dye |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Photo Cyan, Photo Magenta, Yellow, Matte Black, Chroma Optimiser,Grey, Red, Photo Black, Cyan, Magenta |
| Paper Input Capacity | 100-sheet input tray |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A5, A4, A3, B5, B4, Legal, Letter, Ledger, Hagaki, A3⁺, L, 2L, 4x6, 5x7, 11x14, 13x19, Super B, 7x10, 8x10, 10x12, 12x12, Square (127mm), 210x594mm |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| CD/DVD Printing | Yes |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Canon Print App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS, Airprint, Mopria |
| Compatible Operating System | Windows: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1 Mac:16 macOS v11.7.10 - 14 Other: iOS, iPadOS, Android, ChromeOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | AC220-240V, 50/60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 16W |
| Operating Temperature | 15 to 30℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10 to 80%RH (no dew condensation) |
| Product Width | 20 cm |
|---|---|
| Product Depth | 64 cm |
| Product Height | 38 cm |
| Product Weight | 14.4 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















