- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
HP OfficeJet Pro 9720e A3 Wide Format All-in-One Inkjet Printer - Cement (3 Months Instant Ink Included)
HP OfficeJet Pro 9720e A3 Wide Format All-in-One Inkjet Printer - Cement (3 Months Instant Ink Included)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $259 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your productivity with the HP OfficeJet Pro 9720e A3 Wide Format All-in-One Inkjet Printer. Designed for ultimate versatility, this unit streamlines your workflow by effortlessly handling your printing, scanning, and copying tasks. It also has 250-sheet input and 75-sheet output trays and supports up to 30,000 pages per month. Furthermore, this printer features a 2.7” LCD touchscreen and seamless HP Smart App integration for quick, hassle-free setup.
Key Features
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge Printers |
| Model Number | 53N95B |
| Colour | Cement |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | HP 937 Black Original Ink Cartridge, HP 937 Cyan Original Ink Cartridge , HP 937 Magenta Original Ink Cartridge, HP 937 Yellow Original Ink Cartridge, HP 937e EvoMore Black Original Ink Cartridge, HP 937e EvoMore Cyan Original Ink Cartridge, HP 937e EvoMo |
| Compatible Paper Sizes | A4; A5; A6; B5 (JIS); Envelope (DL, C5, C6, Chou #3, Chou #4); Card (Hagaki); A3 |
| Compatible Paper Types | Plain Paper, HP Photo Papers, HP Matte Brochure or Professional Paper, HP Matte Presentation Paper, HP Glossy Brochure or Professional Paper, Other Matte Inkjet Papers, Other Glossy Inkjet Papers, Inkjet Hagaki, Plain Paper Thick, Plain Paper Light/Recycl |
| Supported Paper Weight | 34 to 250 g/m² |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 2.7" |
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | Colour: Up to 4800 x 1200 optimized dpi color (when printing from a computer and 1200 input dpi). Black/White: Up to 1200 x 1200 rendered dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Print speed up to 22 ppm (black) and 18 ppm (color) |
| Ink Type (Colour) | Pigment-based |
| Ink Type (Black/White) | Pigment-based |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 250 sheet |
| Paper Output Capacity | 75 sheet |
| Monthly Duty Cycle | Up to 30,000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed, ADF |
|---|---|
| Scan Resolution | Up to 1200 dpi |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | A4 Simplex: Up to 8/6 ipm (B&W/Color 200 ppi) |
| File Formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Maximum Document Scan Size | 216 x 356 mm |
| Duplex Scanning | Yes |
| Auto Scan Mode | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
|---|---|
| Copy Speed | Black: up to 18 cpm, Colour: up to 13 cpm |
| Copy Resolution | Up to 600 dpi |
| Maximum Number of Copies | Up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| First Copy-Out Time | Less than 12 seconds |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Wi-Fi, USB |
| USB Port | 1 x USB-A 2.0 |
|---|
| Certifications | CISPR 32:2015+A1:2019/EN 55032:2015+A11:2020 Class B; CISPR 24:2010+A1:2015/EN 55024:2010+A1:2015; CISPR 35:2016/EN 55035:2017+A11:2020; EN IEC 61000-3-2:2019; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013+A1:2019; FCC CFR 47, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 7 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HP Smart app |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS |
| Compatible Operating System | Windows 11; Windows 10; Windows 7; Android; iOS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz |
| Standby Power Consumption | 4.6W |
| Operating Temperature | 5° - 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 20 to 80% RH |
| Product Width | 58 cm |
|---|---|
| Product Depth | 30 cm |
| Product Height | 44 cm |
| Product Weight | 14.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










