- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Kobo Clara BW 6" 16GB Wi-Fi eReader - Black (N365-KU-BK-K-EP)
Kobo Clara BW 6" 16GB Wi-Fi eReader - Black (N365-KU-BK-K-EP)
Escape into your next book and experience the delight of reading with the Kobo Clara BW 6" 16GB Wi-Fi eReader! Boasting a glare-free E Ink Carta 1300 HD screen, full waterproof protection, and 16GB of storage, this nifty device lets you bring your beloved tales anywhere you go. It also highlights Drak Mode or ComfortLight PRO for extra convenience. Plus, this unit is made with recycled, sustainable, and ocean-bound plastic.
Key Features
1 Meets requirements of IPX8 rating. Waterproof for up to 60 minutes in up to 2 metres of water.
2 Audiobooks available only in select countries. Bluetooth® wireless headphones or speaker required.
3 1GB = 1 billion bytes. Assumes an approximate size of about 1.3MB per eBook, and an average audiobook length of 6.5 hours with 28.8MB per hour. Some storage space is utilised by software.
4 A single charge on the eReader lasts up to 53 days, based on 30 minutes of reading per day with the front light at 10% brightness and WiFi and Bluetooth® wireless technology off.
5 Learn more at kobo.com/eco. This eReader is also repairable, so you can extend its life. Learn more at kobo.com/repairability.
6 OverDrive is available only in select countries. eBook availability varies by library location.
7 Kobo Plus is available only in select countries.
| Brand | Kobo |
|---|---|
| Product Type | eReaders |
| Model Number | N365-KU-BK-K-EP |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | E-Ink (Electronic Paper Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6" |
| Screen Resolution | 1448 x 1072 |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 300 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Adjustable Warm Light | Yes |
|---|---|
| Audible (via Bluetooth) | Yes |
| CPU Speed | 1.0 GHz |
|---|
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| Stylus Compatible | No |
|---|
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 1500 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 53 days |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac/b/g/n |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| USB Cable Included | Yes |
|---|
| Durability Feature | Waterproof |
|---|
| Product Width | 11 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.9 cm |
| Product Height | 15.9 cm |
| Product Weight | 0.17 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















