- Cart is empty
Kobo Libra COLOUR 7" 32GB Wi-Fi eReader - Black (N428-KU-BK-K-CK)
Kobo Libra COLOUR 7" 32GB Wi-Fi eReader - Black (N428-KU-BK-K-CK)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $419 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Elevate your reading experience with the Kobo Libra COLOUR 7" 32GB Wi-Fi eReader! Here to accompany you on your next literary adventure, this device lets you annotate your pages, organise your thoughts, and highlight inspiring lines—all in full colour. It is also built compact and lightweight, allowing you to browse your tales on the go. Plus, this unit is suitable to use with the Kobo Stylus 2, making it extra easy to make your mark on every chapter.
Key Features
1 Kobo Stylus 2 sold separately.
2 May require a subscription or additional separate payments for space upgrades.
3 Meets requirements of IPX8 rating. Waterproof for up to 60 minutes in up to 2 metres of water.
4 Kobo Audiobooks available only in select countries. Bluetooth® wireless headphones or speaker required.
5 1GB = 1 billion bytes. Assumes an approximate size of about 1.3MB per eBook, and average audiobook length of 6.5 hours with 28.8MB per hour. Some storage space utilized by software.
6 A single charge on the eReader lasts up to 40 days, based on 30 minutes of reading per day with the front light at 30% brightness and WiFi and Bluetooth® wireless technology off.
7 Learn more about Kobo's sustainability practices at kobo.com/eco. This eReader is also repairable, so you can extend its life and replace key components. For more information about repairability head over at kobo.com/repairability.
8 OverDrive available only in select countries. eBook availability varies by library location.
| Brand | Kobo |
|---|---|
| Product Type | eReaders |
| Model Number | N428-KU-BK-K-CK |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | E-Ink (Electronic Paper Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 7" |
| Screen Resolution | 1264 x 1680 |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 300 ppi |
| Display Technology | Colour Display |
| Touchscreen | Yes |
| Adjustable Warm Light | Yes |
|---|---|
| Ergonomic Design | Yes |
| Automatic Rotating Page Orientation | Yes |
| Page Turn Buttons | Yes |
| Audible (via Bluetooth) | Yes |
| CPU Speed | 2.0 GHz |
|---|
| Internal Storage Capacity | 32 GB |
|---|---|
| External Storage Options | Cloud |
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | No (Sold Separately) |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 2050 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 40 days |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac/b/g/n |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| USB Cable Included | Yes |
|---|
| Durability Feature | Waterproof |
|---|
| Product Width | 14.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















