- Cart is empty
Samsung Book Cover Keyboard Slim for Galaxy Tab S9 Ultra - Black (EF-DX910UBEGWW)
Samsung Book Cover Keyboard Slim for Galaxy Tab S9 Ultra - Black (EF-DX910UBEGWW)
The Samsung Book Cover Keyboard Slim is the perfect partner for your Galaxy Tab S9 Ultra. This sleek, lightweight accessory gives you a convenient keyboard and built-in storage for your S Pen. The magnetic design makes it easy to attach and detach, keeping your tablet secure while you're on the move. Plus, with Wireless Keyboard Sharing, you can seamlessly switch between your other Galaxy devices and type on everything in your ecosystem.
Key Features
*Wireless Keyboard Sharing is supported on Galaxy smartphones running One UI 3.1 or above and Galaxy Tab devices running One UI 2.5 or above, connected to the Book Cover Keyboard via POGO. To enable Wireless Keyboard Sharing, both devices must be logged in to the same Samsung account. Performance may vary depending on the user's network environment. Up to 3 devices can be registered for Wireless Keyboard Sharing. Wireless Keyboard Sharing can be turned on/off in Settings > General Management > Physical Keyboard > Wireless Keyboard Sharing.
**Please note: The compatible Samsung Galaxy Tab S9 Ultra and S Pen are sold separately.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Tablet Cases & Stands |
| Model Number | EF-DX910UBEGWW |
| Colour | Black |
| Closure Type | Magnetic |
|---|---|
| Material Type | Polycarbonate |
| Thickness | 0.5mm |
| Compatibility | Samsung Tab S9 Ultra |
|---|
| Product Width | 32.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.5 cm |
| Product Height | 21.1 cm |
| Product Weight | 0.46 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














