- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Samsung Galaxy Tab A11+ 11" 128GB Wi-Fi Android Tablet - Silver
Samsung Galaxy Tab A11+ 11" 128GB Wi-Fi Android Tablet - Silver
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $438 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Multitasking just became effortless. The Samsung Galaxy Tab A11+ 11" 128GB Wi-Fi Android Tablet blends high performance with an expansive screen real estate, making it the perfect mobile workstation for organising, creating, and learning. It features a powerful Octa-Core processor, 6GB RAM, and 128GB storage, allowing you to enjoy a seamless user experience. Plus, this unit utilises advanced Wi-Fi 5 and Bluetooth v5.3 technologies to ensure stable connections you can count on.
Key Features
*Other colour variants are sold separately.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Tablets |
| Model Number | SM-X230NZSAXNZ |
| Colour | Silver |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 11" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 207 ppi |
| Maximum Brightness | 480 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | MT8775 (4nm) |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2.5 GHz ,2 GHz |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 8 MP |
| Rear Camera Video Quality | FHD (1920x1080) | @30fps |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 5 MP |
| Front Camera Video Quality | FHD (1920x1080) | @30fps |
| RAM Capacity | 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR5 |
| Internal Storage Type | uMCP |
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 2 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | One UI 8.0 |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 4 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 7040 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 15 hours (Video Playback Time) |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 120 mins |
| Standard Charging | 25W |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB Specification | USB 2.0 |
|---|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C |
| Other Connections Ports | 3.5mm Stereo |
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 25.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.69 cm |
| Product Height | 16.8 cm |
| Product Weight | 0.48 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







