- Cart is empty
TCL NXTPAPER 11 Plus 11.5" 256GB Wi-Fi Android Tablet - Grey (9469X2-2CLCNZ11)
TCL NXTPAPER 11 Plus 11.5" 256GB Wi-Fi Android Tablet - Grey (9469X2-2CLCNZ11)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $699 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Perfectly combining paper-like comfort with digital innovation, the TCL NXTPAPER 11 Plus 11.5" 256GB Wi-Fi Android Tablet lets you enjoy a safe, comfortable viewing experience whether you’re reading, illustrating, or watching shows. This tablet highlights NXTPAPER 4.0 Technology, which offers various advanced eye protection features. It also boasts MediaTek Helio G100 for speedy performance. Plus, it offers built-in AI-powered tools, so you can further boost your efficiency while tackling tasks.
Key Features
*Based on results from internal lab tests. Actual battery life varies by personal usage.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | Android Tablets |
| Model Number | 9469X2-2CLCNZ11 |
| Colour | Grey |
| Screen-Size | 11.5" |
|---|---|
| Screen Resolution | 2240 x 1400 |
| Screen Aspect Ratio | 3:2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Maximum Brightness | 450 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | MTK Helio G100 |
| Graphics Processing Unit (GPU) | ARM Mali-G57 Graphics |
|---|
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 8 MP |
| Rear Camera Video Quality | 1080p @ 30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 8 MP |
| Front Camera Video Quality | 1080p @ 30fps |
| RAM Capacity | 8 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Internal Storage Capacity | 256 GB |
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 4 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 1.8 hours |
| Standard Charging | 33W |
| Sensors | G-Sensor, L-Sensor, P-Sensor, Hall, GPS, Face Unlock |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| IP Rating | IP54 |
|---|
| Product Width | 17.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.3 cm |
| Product Height | 26 cm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















