- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
TCL Tab 8 (Gen 2) 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet with Protective Case - Grey (8188X1-2ALCNZ11)
TCL Tab 8 (Gen 2) 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet with Protective Case - Grey (8188X1-2ALCNZ11)
Experience the perfect blend of portability and power with the TCL Tab 8 (Gen 2) 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet. Perfect for both work and play, this tablet boasts a MediaTek Helio G80 processor that efficiently tackles your various tasks. It also highlights a compact, stylish design that goes well in various settings. Plus, it packs more innovative features like a 6000mAh battery, 90Hz display, Google Kids Space, and Android 14 interface.
Key Features
*Only devices with the PD protocol support 1.5A reverse charging.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | Android Tablets |
| Model Number | 8188X1-2ALCNZ11 |
| Colour | Grey |
| Screen/Panel Type | FHD (Full High Definition) |
|---|---|
| Screen-Size | 8.7" |
| Screen Resolution | 1340 x 800 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Maximum Brightness | 450 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Helio G80 |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 8 MP |
| Rear Camera Video Quality | 1080p @ 30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 8 MP |
| Front Camera Video Quality | 1080p @ 30fps |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Standard Charging | 18W |
| Sensors | G-Sensor, L+P-Sensor, Hall, GPS, Face Unlock |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| IP Rating | IP54 |
|---|
| Product Width | 12.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1 cm |
| Product Height | 21.2 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















