- Cart is empty
Wacom One 11.6" FHD Graphic Tablet with One Pen - Black (Pen Display, DTC121W1C)
Wacom One 11.6" FHD Graphic Tablet with One Pen - Black (Pen Display, DTC121W1C)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $512 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience seamless creativity with the Wacom One 11.6" FHD Graphic Tablet and One Pen, designed for illustrating, designing, and more! This set is perfect for both beginners and experienced artists alike, offering powerful features in a sleek, portable design. The high-resolution screen delivers an immersive drawing experience, while the included standard stylus ensures natural and precise handstrokes.
Key Features
*The Wacom Adventure Program is subject to availability and eligibility criteria. Some benefits may require specific Wacom products or registration. Access to program features and resources may vary by region or device.
**Compatible devices and Wacom-compatible pens from third-party brands are sold separately.
| Brand | Wacom |
|---|---|
| Product Type | Graphic Tablets |
| Model Number | DTC121W1C |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 11.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Active Area | 11.6” |
|---|
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | Yes |
| Tip Type | Replaceable |
| Pressure Levels | 4096 |
| Number of Buttons | 2 |
| Tilt | 60 degrees |
| Stylus Resolution | 2540 lpi |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | USB |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Product Width | 33.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.8 cm |
| Product Height | 6.8 cm |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















