- Cart is empty
Lima Wooden 62cm Table Lamp - Natural
Lima Wooden 62cm Table Lamp - Natural
Illuminate your space with the Lima Wooden 62cm Table Lamp. With its clean lines and minimalist silhouette, this functional decor adds a refined touch to any tabletop. Its warm wooden base and jute shade bring effortless elegance, perfect for styling your bedside table, console, or reading nook.
Key Features
*Please note: The price stated is for one Lima Wooden 62cm Table Lamp only. Light bulb and other accessories are not included.
**Cleaning: Dust with a soft dry cloth. For a deeper clean, use a damp cloth with mild soap. Dry immediately.
| Brand | Stoneleigh & Roberson |
|---|---|
| Product Type | Table Lamp |
| Colour | Natural |
| Made in | India |
| Material Composition |
|
|---|---|
| Material Details | Wooden Base with Jute Shade |
| Lighting Power | 60 W |
|---|---|
| Lightbulb Type | Edison: E27 Bulb |
| Cleaning Instructions | Dust with soft dry cloth. For a deeper clean, use a damp cloth with mild soap. Dry immediately. |
|---|
| Product Width | 12 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12 cm |
| Product Height | 62 cm |
| Product Weight | 1.7kg |
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




