- Cart is empty
Mika 40cm Table Lamp - White
Mika 40cm Table Lamp - White
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Infuse your room with a blend of modern charm and warm ambience brought by the Mika 40cm Table Lamp. This functional decor offers a sophisticated, yet understated design that beautifully complements a variety of interior styles. Moreover, its rounded paper shade diffuses light evenly, creating a gentle glow that is ideal for living rooms, bedrooms, home office, study area, or dedicated reading nooks.
Key Features
Manufacturer’s Warranty
*Please note: Price stated is for one Mika 40cm Table Lamp in White only. Other accessories are not included. Light bulb sold separately.
**Care Instructions: Use a dry, soft cloth or a gentle feather duster to remove dust from the paper shade. Use a damp cloth for the base. Avoid using harsh chemicals.
***This lamp requires an E27 lightbulb. Maximum wattage for lighting - 40W.
| Product Type | Table Lamp |
|---|---|
| Made in | China |
| Material Details | Handmade white paper shade. Black Metal base |
|---|
| Lighting Power | Maximum: 40 W |
|---|---|
| Lightbulb Type | E27 |
| Cleaning Instructions | Use a dry, soft cloth or a gentle feather duster to remove dust from the paper shade. Use a damp cloth for the base. Avoid using harsh chemicals. |
|---|
| Product Width | 35 cm |
|---|---|
| Product Depth | 35 cm |
| Product Height | 40 cm |
| Product Weight | 0.6kg |
| Packaged Width | 38 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 39 cm |
| Packaged Height | 11 cm |
| Packaged Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



