- Cart is empty
Ariana Cushion - Desert
Ariana Cushion - Desert
Upgrade your space with the calming, nature-inspired vibe of the Ariana Cushion in Desert. Inspired by Matisse’s iconic cut-out designs, this cushion brings a playful and sophisticated vibe to any interior. The carefully chosen colours, paired with a refined knife-edge finish, create a stunning balance of style and comfort.
Key Features
*Ariana Cushion Desert only. The Milano and Dolce Sage cushions are not included.
**Cleaning Instructions: This cushion is dry-cleanable. Cool hand wash, line dry in shade, do not tumble dry, wring, bleach or iron.
| Product Type | Cushion |
|---|---|
| Colour | Desert |
| Made in | India |
| Material Composition |
|
|---|---|
| Fill Type | Feathers |
| Cleaning Instructions | Dry Clean Only. Do not wash, tumble dry, wring, bleach or iron. |
|---|
| Product Width | 50 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14 cm |
| Product Height | 50 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





