- Cart is empty
PlayStation 5 Pro Console - 2TB (White)
PlayStation 5 Pro Console - 2TB (White)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,619 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Limit 1 per customer. Stock is heavily constrained, delivery of stock will be staggered over a period of time, delays will apply. See store for details.
Unleash elite-level gaming on the PlayStation 5 Pro Console. Engineered to redefine your gameplay, this premium console features an all-digital design with a whopping 2TB SSD and enhanced wireless connectivity. It also packs innovative features, such as PlayStation Spectral Super Resolution, Ray Tracing, Tempest 3D AudioTech, and 4K TV support. Furthermore, it comes with a DualSense controller and ASTRO’s Playroom so you can get right into the action.
Key Features
1 Account for PlayStation is required. Sign into your account for PlayStation and go to the PlayStation Store to buy and download games. Full terms apply – playstation.com/Terms.
2 A compatible router is required to access enhanced wireless internet. In addition to IEEE 802.11be, PS5 Pro is also compatible with Wi-Fi 6, and Wi-Fi 5 routers. Wireless internet performance will depend on the user’s network environment. Online gaming performance will vary by game, and not all games have online features.
3 Features are only available on select PS5 games that have been enhanced for PS5 Pro when compared with PS5. PS5 Pro enhanced features will vary by game.
4 Requires purchase for the game titles.
5 Enhanced Image Quality works with select PS4 games. A TV or monitor that supports 2160p(4K)/60hz output, or 1440p/60hz output, is required to use this feature.
6 3D audio via built-in TV speakers or analog/USB stereo headphones. Set up required.
| Brand | Playstation |
|---|---|
| Product Type | Gaming Consoles |
| Colour | White |
| Central Processing Unit (CPU) | 1.2GHz |
|---|---|
| Gaming Resolution | 1440p |
| Integrated Cooling System | Yes |
| Controller Included | Yes |
|---|---|
| Compatibility | Playstation 5 Pro |
| Touch Pad | 2-point Capacitive |
| Motion Sensor | Built-in accelerometer and gyroscope |
| Controller - Feedback | Immersive haptic feedback |
| Controller Charge Time | 180 minutes |
| Refresh Rate | 60 Hz and 120 Hz |
|---|
| Platform | Playstation 5 Pro |
|---|---|
| Delivery Method | Pre-Installed |
| Game Content Rating | G |
| Multiplayer Game | Yes |
| Internal Storage Type | SSD |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 2 TB |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| USB Port | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
|---|
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/ Voltage | 240V |
| Maximum Power Consumption | 350W |
| Typical Power Consumption | 203W |
| Standby Power Consumption | 1.5W |
| Product Width | 8.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 38.8 cm |
| Product Height | 21.6 cm |
| Product Weight | 3.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







